Seo nedir? Seo ne işe yarar? Seo nun faydaları nelerdir?

17. yüzyılda Hezarfen Ahmet Çelebi kendi tasarımı olan kanatlarıyla, lodoslu bir havada Galata Kulesinden Üsküdar Doğancı’lara kadar uçtuğu söylenir. Hezarfen’e o gün şansı, belki de en çok lodoslu hava yardımcı olmuştu.

17. yüzyılda Hezarfen Ahmet Çelebi kendi tasarımı olan kanatlarıyla, lodoslu bir havada Galata Kulesinden Üsküdar Doğancı’lara kadar uçtuğu söylenir. Hezarfen’e o gün şansı, belki de en çok lodoslu hava yardımcı olmuştu. Hiç kuşkusuz içinde bulunduğumuz çağ, işi şansa bırakma çağı değildir. İyi planlanmış stratejik hamlelerle ilerlemek ve hatta uçmak gerekiyor. İlk adımınıza bir web sitesi kurulumuyla başladığınızı kabul edersek, bundan sonra yapmanız gereken en akıllıca çalışma işi şansa bırakmadan arama motorlarında üst sıralara gelebilmek ve site trafiğinizi arttırmak olacaktır. Bu hususta işi şansa bırakmadan, Hezarfen Ahmet Çelebi gibi, arkamıza bir rüzgar almak gerekir. Bu rüzgarın adı ise Seo olmalıdır.

 

SEO NEDİR

 

Seo; “Search Engine Optimization” kısaltmasını ifade eder. Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Seo, arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerin bütünüdür. Bu düzenlemeler doğru planlandığı takdirde web sitenizin, arama motorlarında üst sıralara yerleşmesi kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Dolayısıyla ziyaretçi sayınız artacak ve bu gelişmeye paralel olarak potansiyel müşteri sayınızda yükselişe geçecektir. Bahsettiğimiz sebeplere istinaden, doğru planlanan ve uygulanan seo çalışmalarına, ‘yeni müşteri’ olarak bakmak yanlış olmayacaktır.

Seo’nun amacı: web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyarak, hizmet ya da satışlarınızı daha çok kişiye ulaştırabilmektir. Aslında sanal popülasyon sağlama sanatıdır.

 

SEO MEO

 

Seo ne işe yarar? Web siteniz tasarım ve içerik yönünden son derece özgün ve doyurucu bir nitelikte olabilir. Sitenizin adresini bilenler tarafından ziyaretçi akınına uğruyor olabilirsiniz. Peki sitenizin adresini bilmeyenler göz ardı edilmeye değer mi? Konuyu bir örnekle açıklamaya çalışacağız. Eminiz ki cevabı kendiniz bulacaksınız. Diyelim ki ‘termal oteller’ anahtar kelimesiyle arama yaptığınız. Bu anahtar kelimeye ayda 30.000 arama yapıldığını varsayalım. Bazı araştırma verileri; arama yapanların %20 sinin ilk sıradaki sonucu tıkladıklarını söylemektedir. Dolayısıyla ‘termal oteller’ anahtar kelimesinde birinci sıraya yükselirseniz ortalama olarak her ay 6.000 ziyaretçi elde etmiş olursunuz.

Seo çalışmaları sitenizi bir gecede ilk sıralara taşımaz. Arama motorlarının üst sırasında yer almak uzun vadede elde edilecek bir sonuç olduğundan sabır gerektiren bir süreçtir. Önemli olan yılmamak ve seo hilelerine başvurmamaktır. Bu hileler kısa vadede işe yarar gibi gözükse de, arama motorları bunu fark ettiğinde sitenizi veri tabanlarından kaldıracaklardır. Gerçek seo çalışması, arama motorlarına karşı dürüst olmak demektir. Konfüçyüs’ün de dediği gibi yolunu değiştirmeyip kararlılıkla devam ettiğin sürece, ne kadar yavaş gittiğinin hiç önemi yoktur.

 

SEO

 

Seo İnternetin hayatımıza girmeye başlaması ve özellikle web sitesi sayılarında yaşanan artıştan sonra seo hakkında yüzlerce makale yüzlerce tanıtıcı yazı yazıldı. Yüzlerce içerik kaleme alındı. Çünkü farklılaşmak ve popülasyonu arttırabilmek önemliydi ve herkes bu önemin farkında olsun isteniliyordu. Seo hakkında bilgi almak isteyen milyonlarca insan teknik birtakım bilgilerle karşı karşıya bırakıldı ve birçoğu belki de durumun ehemmiyetini işte bu yüzden kavrayamadı. Alışılmış seo tanımlarını bir yana bırakalım ve en anlamlı seo betimlemesini biz yapalım. 

Dağlamak deyimini daha önce duymuşuzdur, işaretlemek anlamına gelir. Eskiden hayvancılıkla uğraşan insanlar, hayvanlarını otlatmaya ya da gezdirmeye çıkardıklarında başka hayvanlarla karışmasın diye bir takım simgeler yaparlardı ki bin bir emekle besleyip büyüttükleri geçim kaynakları başkasının evine derman olmasın. 

Şimdi mevcut web sitenizi geçim kaynağınız olarak yani otlatıp beslediğiniz sevimli hayvanınız gibi düşünün. Beslerseniz ilgilenirseniz sizi hem etinden hem de sütünden faydalandıracaktır. Ama sadece bir yuva verip bir kenarda bekletirseniz etinden ve sütünden aynı verimi alamayacaksınız. Hayvanınız kırlarda gezip otlaması onun besleyip büyümesi ve dolayısıyla sizin elde edeceğiniz verimi arttırması açısından önemliyse, tıpkı seo da web sitenizin besin kaynağıdır. Aslında gelirinizi arttırıcı bir kuvvettir. Seo sayesinde web siteniz gelişir büyür ve fark yaratır. Kısaca meşhur olur. Dolayısı ile her işletmenin arzu ettiği hayale doğru yol alırsınız. ‘Her gün daha fazla telefonunuz çalar ve her gün ziyaretçi sayınız artar.’ 

Profesyonel elden destek almalı! Dağlanan hayvanlar bir çözümdü fakat herkesin aynı işareti kullanması mümkün olamazdı. Çünkü aynı işaret bir çözüm değil aksine sorun yaratırdı. Aynı şey seo için de geçerli. Herkes seo hizmeti veremez ve dolayısı ile o çalışmadan verim alınamaz. Seo çalışmalarını, arama motorlarının kriterleri doğrultusunda beslemek tabiri yerinde bir benzetme olacaktır. Dolayısı ile bu kriterler hakkında bilgisi ve yeterliliği olmayan kişiler web sitenizi besleyemez ve istediğiniz sonuçlarla sizleri buluşturamaz. Hatta ve hatta yaptığı yanlışlar sayesinde sitenizin mevcut durumunun daha kötü gidişatına bile sebep olabilir. Sadece işaretlemek değil, akabinde de takip edebilmek, gidişatı izleyebilmek ve gerektiği yerde de destek verebilmek şart. Bu ise yalnızca uzman ellerden alınan seo desteği ile mümkün olur