Hangi insan web sitesi üzerinden para kazanmak istemez ki? Eğer sizde neden olmasın diye düşünenlerdenseniz Adsense tam size göre bir hizmet. Üstelik bu hizmetin arkasında da dünyanın en iyi arama motoru olan Google varken… Peki nedir bu Adsense? Dünyanın her yerinden reklam verenler ile reklam yayıncılarının  Google çatısı altında buluşmasıdır. Adsense için, Google’ın reklamcılık hizmetidir demek tam yerinde bir tabir olacaktır.  

       Peki ama nasıl kazanacağız?  Adsense’ye herkes üye olabilir. Fakat sitenizde reklam vermeye başlayabilmeniz için üyelik başvurunuzun Google tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Başvurunun incelenip geri bildirim alınması 7-20 gün arasında değişmektedir. Üyeliğiniz onaylandığı takdirde ödeme şeklini seçmeniz yeterli olacaktır. Ödeme ise banka hesabı aracılığıyla yada çek ile adresinize gönderilmektedir. Google’da dakikada ortalama 2 milyon arama yapılırken, bu aramalardan biri neden sizin siteniz olmasın? 

        Adsense hakkında bilgi sahibi olduktan sonra en önemli konu kazancım nasıl belirlenecek? Temel olarak reklam verenlerin bütçesi, Adsense kazancımızın bel kemiğini oluşturmaktadır. Bu sebeple sitemizi benzersiz tasarımlar ve özgün içeriklerle donatarak reklam verenler tarafından tercih edilmesini sağlamak gerekmektedir. Siteniz üzerinde bulunan reklamlara gelen her tık kasanızdaki parada artış yaratacaktır. Ve elbette Google’ın da bu işten bir kazancı olacak. Mesela kazancı 1 TL olan bir reklamdan Google 25 kuruş keserken, kalan 75 kuruş ise kazancınızı oluşturuyor. Özetle sitemiz üzerinde bulunan bir reklam tıklandığında Google site sahibinden belirli oranda komisyon alır. Sonuç olarak 100$ a ulaştığınız takdirde ödemeniz bir sonraki ay seçtiğiniz ödeme şekli ile gerçekleşecektir. 

        Adsense uygulamalasında ödemeyi almak için “Neler yapmamız gerekir ?” diye düşünürsek, karşımıza birkaç basit işlem uygulaması gelecektir. Google tarafından size gönderilecek olan pin kodunu, hesabınızda istenilen yere girmeniz gerekecektir. Sonrasında Adsense hesabınızdaki banka bilgilerini eksiksiz ve doğru girerek banka hesabınızı onaylamak ise bu etabın tamamlayıcı unsurudur. Banka hesabınızı onayladıktan sonra hesabınıza cüzi bir miktar gönderilerek, bu rakamı doğrulama alanına yazarak banka hesabı onaylama işleminizi tamamlamış olacaksınız. İşte tüm işlemler bu küçük detaylardan ibaret… Oldukça basit ve zahmetsiz. Unutulmamalıdır ki bugün milyonlarca site sahibi, yukarıda bahsettiğimiz işlemleri hayata geçirerek milyon dolarlar kazanmakta, hayallerine neredeyse ışık hızıyla sahip olmaktadır. 

        Hangi riskler bizi bekler? Google hizmet kalitesini düşürmek istemeyeceğinden, var olan Adsense hesabınızı kapatması muhtemeldir. Örneğin, site içeriğinizin özgün olmaması, uygunsuz içeriklerin bulunması, reklamların site içeriği ile uyuşmaması,  reklamlarınızın saldırı alması gibi sebeplerden dolayı hesabınız kapanabilmektedir. Bunun en kötü yanı ise hesabınızın neden kapandığı hakkında bir bilgi verilmeyecek olmasıdır.  

         Google’ın ilk kurulduğu yıl, kurucuları Google’ı Excite firmasına 1 milyon dolara satmak istemiş  fakat Excite’ı ikna edememişlerdi. Şu anki piyasa değeri yaklaşık olarak 500 milyar dolar  olan bu başarı hikayesinin kahramanlarının bu tür detaylarda neden risk edinmediğini anlamak gerekir. Dürüstlük ilkelerine sahip olduğunuz sürece, kendinizi yormadan Google Adsense aracılığıyla büyük rakamlara ulaşmak tamamen gerçek.