Dünya genelinde yapılan bir anket verilerine göre;  internetin hayatın temel kaynaklarından biri olduğuna inanıyor. Ankete katılan üniversite öğrencilerinin %49’u ve çalışanların ise %47’si internetin önemi için; ‘hava, su, internet’ sıralamasını oluşturmuşlardır. Bu veri, Abraham Maslow’un  1943 yılında ortaya attığı ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisi değişiyor mu sorusunu akıllara getiriyor. İşte günümüz gerçeği internet bu kadar önem kazanmış ve ticaretin odağı haline gelmişken bu gerçeğe göz yummak olmaz. Bu noktada benim önerim Google güvencesi ile müşterilerinize ulaşmanızı sağlayacak olan AdWords hizmetidir. 

           AdWords nedir? Dünyanın en büyük arama motoru ağı ve en çok ziyaret edilen sitesi olan Google’ın müşterilerinize ulaşmanızı sağlayan ve işletmenizi büyütmenize olanak tanıyan reklamcılık hizmetidir. Kısaca AdWords için metin içerikli bir reklamcılık uygulaması diyebiliriz. Örneğin; İstanbul’da hizmet veren bir fotoğrafçı olduğunuzu varsayalım. Reklamınızı sadece İstanbul şehrindeki müşterilere gösterilecek bir sonuç olarak ayarladığınızda, İstanbul’da bulunan Google kullanıcısı ‘İstanbul’daki fotoğrafçılar’ diye arama yaptığında reklamınızı görerek işletmenizle bağlantı kurabilir. AdWords, bu kadarla da sınırlı kalmayıp dilerseniz gün, saat aralığı ve demografik özellikleri belirleme imkanı da sunuyor. 

          AdWords nasıl çalışır? Reklam sahipleri, yayınlanmasını istediği reklamın başlığını, reklam metnini ya da anahtar kelimeleri belirleyerek bir bütçe oluşturur. Reklamınızın görüntüleme hizmeti için Google bir bedel talep etmez fakat kullanıcılar reklamınızı tıklamaya başladığı an ücretlendirme gerçekleşir. Ücret; belirlediğiniz anahtar kelimedeki rekabetin durumuna göre değişmektedir. Rakiplerden sıyrılmak istiyorsanız kesenin ağzını açmalısınız. :)  

        Reklamınızın Google’da üst sıralarda yer alması şu kıstasa bağlıdır:

Reklam sırası= Tıklama Başına Maliyet x Kalite puanı. Tıklama başı maliyet, bir kelime için ödeyeceğimiz tutar iken; Kalite puanı, anahtar kelimemizin ilgili reklamla alaka düzeyidir. 

          AdWords ne işe yarar? Potansiyel müşteriler hareket halinde olduklarından, işinizi müşterilerinizin hareket alanlarına taşımak Google AdWords ile gerçekleşir. AdWords yeni müşteriler edinmemize yardımcı olurken marka tanıtım faaliyetleri yürütmemize de olanak sunar. Üstelik tüm bu reklamcılık faaliyetlerini yürütürken bütçemizi kontrol altında tutmamıza izin verir. Unutulmamalıdır ki; yapacağınız her reklam işletme kimliğinize yapılan yatırımların toplamıdır. 

Üstelik tüm bu reklamcılık faaliyetlerini yürütürken bütçemizi kontrol altında tutmamıza izin verir. Unutulmamalıdır ki; yapacağınız her reklam işletme kimliğinize yapılan yatırımların toplamıdır.