Etkili bir basın bülteni nasıl hazırlanır

Etki edecek ses getirecek bir basın bülteni, basında görünürlüğümüzün yüksek seviyede artmasını sağlar. Basın bültenleri ürün ve hizmetlerimizin toplumca tanınmış güvenilir haber kaynaklarında hızlıca tanıtılmasını ve duyurulmasını sağlar.

Hepimiz her gün internette gözümüze çarpan etkili basın bültenlerine göz atıyoruz. Ucu bucağı olmayan içerik pazarlama sitelerinde yerimizi alarak firmanıza rekabet avantajı sağlayacak basın bültenleri ile dikkat çekmek ve markanızı topluma duyurmalısınız. Standartların ötesine geçerek gerçek etkili bir tanıtım için teknolojiye ayak uydurmak gerekir. Unutmamak gerekir ki en etkili reklam haber olmaktır kendi misyon ve vizyonumuzu basın bültenleri hazırlayarak haber siteleri aracılığı ile tanınmaya başlamak için start vermek gerekir. Oluşturacağınız basın bültenlerinde haber başlığımız çok önemlidir haber başlıklarında markanızın ismi geçerse dijital içerik pazarlama ve tanıtım çalışmasında şirket ve/veya firmanızın itibarı hızla artacak akılarda kalacak bir markanız olacaktır.

Etkili bir haber başlığı algı oluşturmalıdır bunun için markanızı en iyi şekilde tanıtacak bir basın bülteni hazırlamalısınız. İlgi çekecek bir basın bülteni oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri basın bülteninin haber niteliği ve haber değeri taşımalıdır. Haber değeri taşımayan haberleri basında yaymak zor olacaktır. Bu nedenle basın bültenleri kesinlikle haber değeri olan ve aynı zamanda tanıtım amacı taşıyan bültenler olmalıdır. Profesyonel bir destek almadan etkili bir basın bültenini hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki verilen önerileri incelemenizi tavsiye ederim.

En Önemli Konu Başlıktır; Bu Nedenle Haber Başlığımızı Her Şeyden Çok Önem Vermeliyiz.

Hepimiz internette dolaşırken bir haber başlığına takılıp kendimizi haberin içinde bulmuyor muyuz? İşte tam da bu nedenle her şeyden önce önem vermemiz gereken konu haber başlığımızdır.  Haber başlığımıza gösterdiğimiz önemin aynısını haber özetine de göstermeliyiz. Başlıktan sonra ilk okunan yer haber özeti olacaktır. Haber özetimiz de etkileyici olursa insanlar kendini haberinizin detayında bulacaktır.

Objektif ve Cesur Olmaktan Kaçınmayın.

Haber detayınızda kesinlikle makale yazar gibi espirili yazılar ve işaretler kullanmaktan kaçarak hedefinizi belirlediğiniz konuya odaklanın ve kelime oyunu algısı oluşturacak cümlelerden uzak durmanızı önemle tavsiye ederim.  Basın bülteniniz özgün olmalı ve kendi fikirlerimizi yansıtması şarttır.

Basın bülteni neyle ilgili olduğu; ne olduğu, nerde olacağı, ne zaman nasıl olacağı sorularına cevap vermesi gerekmektedir. Hatta basın bültenimizin detayını yazmaya başlarken ilk olarak bu soruların cevaplarına yer vermemiz den doğrusu olacaktır.  Basın bülteninizi olabildiğince kısa ve anlaşılır olarak anlatmalısınız.  Konumuza hedeflenerek detayımızda etkileyici değil açıklayıcı bir tavırla haberimizi tamamlayarak yayınlanması için haber ajanslarına dağıtmaya başlayabiliriz.