Her işletmenin varlığını sürdürebilmesi için kar elde edebilmesi gerekmektedir. Bu kar gerekliliği ise pazarlama kavramanın tüm alt başlıkları üzerinde kendini göstermektedir. Anita Campbell de dediği gibi ‘Sadece yazıp, sonra da insanların gelip onları okumasını bekleyemezsiniz’. Üretim var, ürün var ama pazarlama yok ise sadece yazmış olursunuz. Okunmak için ise harekete geçmek gerekir. Bu hareketin adı ise pazarlamadır. Pazarlamanın etkin bir eyleme dönüşen ana bölümünün ne olduğunu düşünürsek, karşımıza dijital medya araçları dikilerek "Biz Buradayız." diyeceklerdir.Peki bu dijital pazarlama teknik ve ekipmanları nelerdir?  

           Pazarlama sürecinde son derece önem kazanan yeni nesil dijital teknikler, mobil uygulamalar, web siteleri, sosyal medya ve daha birçok isimle karşımıza çıkmaktadır. Bu platformların gün geçtikçe önem kazanması pazarlamanın ana unsurlarından biri olan içerik pazarlamasının önemini gün yüzüne çıkarmaktadır. Çünkü içerik pazarlaması, insanı etkileyebilme ve bağ oluşturabilme sanatıdır.Satış yapma şartı olmadan, mevcut müşterilerimiz, potansiyel müşterilerimiz ile bizleri birbirimize bağlayan yolları inşa eder. Böylece sadece yazmakla kalmayıp, harekete geçirici bir dürtü oluşturmuş oluruz. Eylemler müşterilerin sadakati ile sonuçlandığında ise içerik pazarlaması stratejilerimizin doğru ve etkin çalıştığı fikrine ulaşabiliriz.    

        İçerik pazarlamanın önemi nedir ya da neden bu kadar önemlidir?  Teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişen rekabet ortamı, hizmet veya ürünlerdeki kaliteyi de arttırdığından müşteriler ile bağ kurabilmek işletmeler için bir zaruret oluşturmaktadır. Nasıl ki insanların hayatlarını sürdürebilmeleri için fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamaları şart ise, işletmelerin de varlığını devam ettirebilmeleri için satış yapması gerekmektedir. Satışın gerekliliği ise içerik pazarlamasının önemi hususunda konuya bakıldığında, ne işe yaradığının en güzel cevabı olsa gerek diye düşünebiliriz. Çünkü artan rekabet ortamı ve kaliteli ürünlerin fazlalaşması, sadakati sağlam müşterilere duyulan ihtiyacı da arttıracaktır. Bu hedef yalnızca müşterilerle iyi bağ kurabilme ve dolayısıyla içerik pazarlama stratejileri ile mümkündür. Dijital pazarlamanın dev platformu Google ise zorunlu kıldığı uygulamalarla bu stratejileri geliştirmekte ve içerik pazarlamasına çok daha önemli başroller tanımlamaktadır. Aslında bu pazarlama kolunun devi ve ev sahibi Google demek,  yanlış bir tanımlama olamayacaktır. Google der ki: "-Önce alanınızı belirleyerek, sonrasında ise kendinize özgün, benim kurallarıma uygun içeriklerle, istediğiniz yapıyı meydana getirin.Ben sizi hedefinizde ki noktalara ulaştıracağım." 

        Peki bu pazarlama biriminin tarihsel serüveni nasıl başlar? İçerik pazarlaması örneklerini ilk olarak kim ya da kimler verdi? İçerik pazarlamanın önemiJohn Deere’nin  1895 yılında The Furrow adında bir tüketici dergisi çıkarması ile başladı. 1904 yılına geldiğimizde ise Jell-O bedava bir yemek dergisi çıkararak firmanın 1 milyon dolar üzerinde satış yapmasını sağladı. Günümüzden 121 yıl önce geleneksel anlamda ilk örneğini veren içerik pazarlaması, hiç kuşkusuz önemini arttıran bir ivmeyi bugün dijital medya üzerinden etkin bir biçimde devam ettirmektedir. 

        Amerika’da her 10 pazarlamacıdan 9’u içerik pazarlamanın önemi hususunu  fark ettikleri için, onun nimetlerinden yararlanmaktadır. Çünkü içerik pazarlamanın önemi hakkında bilgi sahibi işletmelerin sürekliliğini devam ettirebilme ve büyüme şansları, bu realiteyi kavrayamamış firmalara göre çok daha fazla olacaktır. Unutmayın! İçerikleriniz, ürünlerinizin satıştaki yüzüdür. Kendinizi ve ürünlerinizi genel olarak sadece bu içeriklerle ifade edebilirsiniz.