Responsive web tasarım kelime anlamı:

Responsive web tasarım, diğer web tasarım kaynaklarına nispeten yeni bir eğilim olmasına rağmen, web sitesinin kalitesinin temel göstergelerinden biridir. Çünkü responsive özelliği olan web siteleri neredeyse tüm mobil cihazlarla uyumluluk göstermektedir.Yani masa üstünüzden baktığınız web siteniz, farklı alt yapılara ve donanımlara sahip ipad, notebook, telefon, smartphone vb araç ve gereçler üzerinden her hangi bir uyumsuzluk söz konusu olmadan görüntülenebilir özelliğe sahip olacaktır. Bu uyumluluk ziyaretçiler açısından önem arzetmekte ve sitenizde uzun süre kalıp kalmamalarına kadar etki etmektedir. Aslında responsive web tasarıma, sorumluluk sahibi web tasarım adını vermekte yanlış olmayacaktır kanısındayız.

Responsive web tasarım nasıl oluşur?

 Web sitesinin görütünlenebildiği akıllı telefon, ipad, notebook gibi cihazlardan ziayret edildiğinde, web sitesi içindeki tüm materyaller ve sunuların ekran genişliğine göre mevcut var olduğu halinden farklı bir şekilde  şekillenip, ekrana otomatik olarak entegre edilmesi ile oluşur. Responsive web tasarım genel olarak notebook, tablet, mobil cihazlar dikkate alınması hususuyla 3 farklı şekilde tasarlanmaktadır.

Reponsive web tasarım tarihçesi:

2010 yılında mayıs efsane web tasarımcısı ve geliştiricisi Ethan Marcotte, web tasarımda bir devrim gerçekleştirerek responsive web tasarımın adını koydu. Responsive web design kelimelerinin kısaltılmasından oluşan  RWD’yi kendi yazmış olduğu makalede kullandı. 2011 yılında ise bu devrim niteliğinde çalışmalarını anlatan kitabında Responsive web tasarımın teoride ve pratikte nasıl kullanılacağını tüm detaylarıyla açıkladı. Kitabında bahsetmiş olduğu web yazılım ve tasarım dünyasında yeni bir çağın başlangıcı olan responsive tasarım, bu tarihten sonra büyük bir patlama diye nitelendirebileceğimiz yükselişle büyüyerek, gelişimini devam ettirdi. 2012 yılında bu büyük responsive web tasarım devrimi, NET Dergisi tarafından yılın ikinci büyük trendi seçildi. Dünyanın en çok ziyaret edilenweb sitelerinden ilk 200’ün içerisinde yer alan Mashable ise 2013 yılını responsive web tasarım yılı olarak duyurmaktan geri kalmadı.

Responsive web tasarımın faydaları:

Türkiye’de aktif inteernet kullanıcı sayısı, rakamlarla 37 milyonu işaret etmektedir. Kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden internete bağlanma ve web sitelerin, ziyaret etme oranı ise %43-48 arasındadır. Bu oranları baz aldığımızda responsive tasarımın ne kadar faydalı olduğunun sağlamasını yapmış oluruz. Peki Responsive web tasarım sahibi bir site  ile responsive özelliklere sahip olmayan bir web sitesi arasındaki fark detayları nasıl anlaşılır?

Responsive web sitesi, mobil cihazlardan ziyaret edildiğinde okunaklı, pratik, kullanımı tüm ziyaretçi kitlesine hitap edebilecek kadar basit, efektif ve zaman tasarrufu sağlayan araç olduğunu tamamıyla gösterir niteliktedir. Çünkü responsive olmayan bir web sitesi mobil (akıllı) telefon ya da ipad aracılığıyla ziyaret edildiğinde kullanım zorluğu an itibarıyla farkedilmekte, linkleri ya da web sitesi içerisinde bulunan diğer içerileri aramak için zaman kaybedilmekte, ekranı büyütme eylemine karşın istenilen bilgiye ulaşılmamaktadır. Günümüzde konu başlangıcında bahsettiğimiz üzere artık internet kullanıcıları da bu uygulamanın farkına varmış, mobil uyumlu olmayan  web sitelerinde  gezinti süreçlerini kısıtlamaya götürmüş ve responsive web sitelerini ziyaret etmeyi tercih etmişlerdir.

Arama motorları da responsive tasarıma sahip web  sitelerini zirveye doğru büyük bir özenle desteklemektedir. Google 2015 yılında yapmış olduğu resmi açıklamalarda, arama motoru optimizasyonu için web sitesinin responsive dizayna sahip olması durumunda öncelik kazanacağını duyurdu. Bir web sitesinin arama motorlarında kendi alan adı ve ilaveten m.siteismi.com gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun konuşlandırılması yerine, yeni bir url ile web sitesinin responsive yapıya kavuşturulması daha uygun ve fayda sağlayıcı  oluyor. Responsive web tasarımın faydalarına maddeler halinde şu detaylarıda ilave edebiliriz;

  • Kolay kullanım özellikleri sayesinde, ziyaretçilerin tercih sebebi..
  • Akıllı telefon, ipad vb cihazların kendi komutlarına uygun normlarda  yapılandırılmış, daha anlaşılabilir, daha kontrollü yönetim ve ziyaret.
  • Web sitesinin sabit bakım maliyetleri bakımından oldukça ekonomik.
  • Birden fazla web sitesi oluşturularak yapılacak düzenlemelerden kurtularak, tek  domain ve hosting üzerinden yol alabilme kolaylığı.